Jeasny męskie – historia ponadczasowych spodni

Męskie jeansy to jedne z bardziej kultowych spodni. Ich popularność nie maleje od dekad i z pewnością każdy Pan posiada przynajmniej 2 pary tych wyjątkowych spodni w swojej szafie. Skoro tak je kochamy i nosimy niemal na co dzień, powinniśmy poznać ich historię. Zapraszamy do lektury poniższego tekstu, w którym przedstawimy mało znane fakty o tych legendarnych spodniach.

spodnie jeasny z kolekcji wiosna 2020 Dstreet

Pomimo, że jeans jako materiał być znany już w XVII wieku, pierwsze spodnie jeans powstały dopiero dwa stulecia później. Za ich ojca uznaje się Oscar’a Levi Strauss’a, który zaprojektował pierwszą parę tych wyjątkowych spodni z powodów czystko funkcjonalnych. Szukał on bowiem, wygodnej i wytrzymałej odzieży dla górników wydobywających złoto z kopalni. Mało kto wie, że pierwszym modelem były ogrodniczki. Dopiero na początku XX wieku w fabryce Levi’s powstały spodnie, w wydaniu które kochamy do dziś.

Jeansy męskie bardzo szybko zyskały na popularności i stały się nieodzownym elementem garderoby tzw. kowbojów. Zyskały również miano symbolu męskości. To jednak srebrnemu ekranowi jeansy zawdzięczają swoją zawrotną karierę. Niezwykle popularne w owym czasie, amerykańskie westerny wprowadziły ten model spodni na salony. Odtąd nosiły je gwiazdy Hollywood, ikony popkultury, a także zwykli ludzie, którzy chcieli jak najbardziej upodobnić się do swoich idoli. W latach 50 zaczęły powstawać pierwsze modele jeansów dla kobiet.