Płaszcze męskie na każda okazję

Płaszcz męski to jeden z najbardziej popularnych rodzajów okryć wierzchnich, przeznaczonych dla tej brzydszej części światowej populacji. Choć odzież ta na stałe weszła do kanonu mody i wydaje się, że tkwi w nim od zawsze, to jednak jego historia sięga niespełna stu lat. Warto zatem przyjrzeć się jego genezie, ażeby zrozumieć skąd się bierze obecna skala jego popularności.

Płaszcz męski debiutował w wojsku

Mało kto wie o tym, że płaszcze wojskowe po raz pierwszy pojawiły się w wojsku. W XIX wieku znany angielski innowator z zakresu sukiennictwa Thomas Burberry wynalazł specjalny materiał, wykonywany z wełny, który posiadał właściwości ochrony przed deszczem. Kilkadziesiąt lat później materiał został z powodzeniem wykorzystany do produkcji płaszczy wojskowych.

To właśnie tam płaszcze dedykowane mężczyznom bardzo dobrze się sprawdziły, co w dość krótkim czasie zaowocowało przygotowaniem ich cywilnych wersji, przeznaczonych do codziennego użytku. Co szczególnie istotne już od samego początku ubranie to przeznaczone było dla mężczyzn, a kobiece płaszcze pojawiły się na rynku dopiero kilkanaście lat później.

Płaszcze męskie eleganckie i praktyczne

Tym, co w szczególny sposób przyczyniło się do zaskarbienia płaszczom męskim popularności była ich niezwykła praktyczność. Płaszcze chroniły i chronią bowiem przed trzema najmniej przyjemny czynnikami pogodowymi – wiatrem, zimnem i deszczem.

W czasach, gdy odzież była droga i nie każdego było stać na posiadanie kilku okryć wierzchnich na różne warunki pogodowe, zakup płaszcza, który nadawał się na całą chłodniejsza porę roku był rozwiązaniem idealnym i bardzo korzystnym ekonomicznie.