Bardzo dobrym i na pewno praktycznym uzupełnieniem każdej męskiej garderoby będzie przeciwdeszczowa kurtka z kapturem w jakimś uniwersalnym stonowanym kolorze. Pozwoli ona przetrwać jesienną pluchę, przyda się na letnim wyjeździe w Bieszczady, ale też nada się jako całkiem stylowe okrycie wierzchnie, wykorzystywane na co dzień na miejskich spacerach.
Tylko jak wybrać męską kurtkę przeciwdeszczową ze sklepów jak na przykład dstreet.pl, by rzeczywiście odnajdywała się ona tak samo dobrze w tych zróżnicowanych rolach? By sprawdzała się i w górach, i na spacerach po parku, i w mieście? Wstępne rozważania zakupowe tyczą się zwykle typu takiej kurtki, a choć odzież wierzchnią można sklasyfikować na podstawie różnych kryteriów, przeważnie przydziela się ją do dwóch grup: kurtek typu softshell oraz kurtek typu hardshell.
Softshell i jego cechy szczególne
Słowo „soft” oznacza w tej nazwie miękkość i nie występuje w niej bez powodu. Kurtki typu softshell rzeczywiście są jak gdyby miękkie w konstrukcji, a przy tym zwykle dość lekkie i cienkie. Te ich podstawowe parametry zapewniają im bardzo dobrą elastyczność i możliwość dopasowywania się do ciała. Nie krępują one ruchów, bo nigdy nie są nadmiernie twarde czy sztywne. Ponadto mogą być wyposażone w dodatkowe ściągacze i sznurki, dzięki którym to dodatkom jeszcze lepiej przypasowuje się je do cech sylwetki, aby poczuć się w nich niczym w drugiej skórze i móc je nosić z dużą przyjemnością.
Softshell jest zatem typową lekką kurtką męską do noszenia na co dzień. Budowa klasycznego modelu składa się w tym przypadku z dwóch warstw, z których to ta zewnętrzna spełnia ważniejsze funkcje, albowiem to ona ma za zadanie chronić ciało przed wiatrem, deszczem, wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi. Warstwa wewnętrzna kurtki odpowiada z kolei za dostarczanie ciału ewentualnego ciepła. Często wykonuje się ją z polaru, choć zazwyczaj nie jest on zbyt gruby, bo nie powinien pogrubiać samej kurtki.
Minusem męskich kurtek z grupy softshell jest brak membrany. To właśnie przez niedobór dodatkowej środkowej warstwy zabezpieczającej, występującej w bardziej specjalistycznych kurtkach między warstwą wewnętrzną a zewnętrzną, kurtki softshell nie są w stanie poradzić sobie z większym deszczem i niestety po jego wpływem mogą przemakać. Na duże ulewy raczej się nie nadają. Warto o tym pamiętać.
Hardshell i jego cechy szczególne
Kurtka typu hardshell to natomiast zupełnie inna para kaloszy. W przeciwieństwie do softshell zawsze jest ona wyposażona w specjalistyczną membranę i to dzięki niej uzyskuje doskonałe właściwości wodoodporne. Membrana to materiał techniczny składający się z mikroskopijnych porów. Pory są tak małe, że kropelki deszczu nie potrafią się przez nie przedostać, ale już cząsteczki powietrza – jak najbardziej tak. Na podstawie budowy łatwo można wysnuć wniosek, że kurtki hardshell będą przepuszczać powietrze, ale nie wodę. Tak też właśnie się dzieje. Łączą one w sobie dwie kluczowe cechy – wodoodporność oraz oddychalność.
Jak wybrać kurtkę przeciwdeszczową męską w typie hardshell? Na pewno trzeba zwrócić uwagę na to, by odczuwać w niej przynajmniej względny komfort, albowiem z tym poczuciem wygody bywa niestety różnie. Aby nadać tej odzieży lepszych właściwości, konstruuje się ją z przynajmniej trzech różnych warstw materiału, z których każda dodaje coś do jej końcowej grubości. Hardshell na ogół jest więc kurtką stosunkowo grubą i niestety dość sztywną. Ma to i pewne plusy, i niewątpliwe minusy. Taka kurtka bardziej krępuje ruchy i okazuje się mniej wygodna niżeli softshell, ale za to cechuje ją niesamowita wytrzymałość, bo naprawdę ciężko ją przetrzeć czy jakkolwiek inaczej uszkodzić.
Podsumowanie
Typ kurtki zawsze powinien być dopasowywany i do warunków panujących na zewnątrz, i do typu aktywności, jaką człowiek ma się zamiar zająć. Gdy pogoda dopisuje, a planuje się jakąś dłuższą przebieżkę, na pewno lepiej sięgnąć po softshell. Z kolei kurtki typu hardshell odnajdują się głównie na górskich wyprawach, zwłaszcza gdy dochodzi do nagłego załamania pogody.